PROGRAM FESTIWALU
Piosenki na niepogodę
spektakl muzyczny dla najmłodszych
Wykonanawcy:
Lucyna Winkel, Katarzyna Pawłowska, Katarzyna Tapek – prowadzenie, ruch i śpiew
Piosenki na niepogodę to rodzaj teatralizowanego koncertu dla dzieci w wieku od 2 lat opartego na interaktywnych piosenkach Studia Teatralnego Blum (Poznań). Koncert przeplatany jest zabawą z dziećmi wykorzystującą dźwięk, ruch a przede wszystkim emocje i wyobraźnię.
BLUM – Teatr dla Najmłodszych
Zawodowy nieinstytucjonalny teatr działający od 2003r.
W wymiar teatralny stara się ujmować doświadczenia różnych dziedzin artystycznych i pedagogicznych. Od 2006r. specjalizuje się w spektaklach dla dzieci naj-najmłodszych tj. w wieku od 0 do 5-go roku życia. (Jako pierwszy zawodowy polski teatr.) Spektakl pt. „CO TO?” dla dzieci w wieku 0-3 lat został laureatem Festiwalu KORCZAK 2007. Teatr skupia wokół siebie liczne grono artystów związanych ze środowiskiem poznańskim (i nie tylko). Istnieje również na arenie międzynarodowej uczestnicząc w projektach teatralnych i artystycznych oraz festiwalach. Od momentu założenia zespół przygotował 20 autorskich przedstawień, w tym 9 dla dzieci w wieku 0-5 lat. Teatr dla Najmłodszych BLUM działa w oparciu o strukturę prawną Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego VIA ACTIVA a główna scena teatru mieści się w Concordia DESIGN przy ul.Zwierzynieckiej 3w Poznaniu.
Teatr dla tak małych dzieci zdecydowanie różni się od innych. Tutaj wszystko musi być przyjazne dla dziecka: przestrzeń, tematyka, scenografia, oprawa dźwiękowa, plastyczna oraz gra aktorska. To, co dzieje się na widowni, jest tak samo ważne, jak to, co dzieje się na scenie. Nie wolno malucha wystraszyć ani znudzić. W naszym teatrze nigdy nie ma całkowitej ciemności. Wykorzystywane dźwięki są przyjazne i nie za głośne. Nie ma gwałtownych, zbyt ekspresyjnych sytuacji. Po spektaklu, który dzieci oglądają jako widzowie (prosimy rodziców, by nie pozwalali wchodzić dzieciom w przestrzeń gry aktorów) – zawsze jest czas na spontaniczną zabawę. Scena zamienia się w plac zabaw, gdzie dzieci wykorzystują swoją twórczą ekspresję. To czas, który bardzo lubimy, wtedy widać, jak każde z dzieci odreagowuje emocje nagromadzone w trakcie oglądania przedstawienia. Jako teatr inicjacyjny – czyli taki, do którego dziecko trafia zwykle po raz pierwszy w swoim życiu, mamy – używając górnolotnego określenia – poczucie misji i staramy się je realizować.
LUCYNA WINKEL-SOBCZAK – aktorka, wokalistka
Założycielka i kierownik artystyczny Studia Teatralnego BLUM, aktorka-solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, instruktorka teatralna
Urodzona w Poznaniu. Aktorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Studium Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu. W trakcie studiów współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz ze studenckim zespołem teatralnym „Klinika Lalek”. Była współ-założycielką działającego w latach 2000 – 2005 międzynarodowego projektu artystycznego „Helmut Kowalski Projekt” obejmującego swoją aktywnością rejon polsko-niemieckich obszarów przygranicznych (Projekty: „Limit Research”, „No Limits” „Babel”, „Słubfurter Jugendklub – Słubfurcki Klub Młodzieżowy”.
Po otrzymaniu tytułu magistra sztuki aktorskiej rozpoczęła pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jej zainteresowania muzyczne sprawiły, że od 2003r. związała się z poznańskim Teatrem Muzycznym. Występowała także z kabaretem Afera w (latach 2000 – 2004) a w roku 2003 założyła Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Via Activa oraz teatr dla dzieci – Studio Teatralne Blum. Od tego czasu działalność dla dzieci i młodzieży zajmuje szczególne miejsce zarówno w jej pracy artystycznej jak i codziennym życiu. Zamiłowanie do śpiewu zaowocowało powstaniem jej autorskich recitali: „Padam” (oparty na życiu i twórczości Edith Piaf), „Kobieta Anioł” (zawierający teksty i piosenki XX-lecia międzywojennego) oraz „Brel” (piosenki J. Brela powiązane z poezją Krystyny Miłobędzkiej).
Ważniejsze nagrody:
– Stypendium dla Młodych Twórców – Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 1994
– I Nagroda na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej – Warszawa 2002
– Atest Korczak 2007 (Studio Teatralne BLUM) – Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Warszawie
– III Nagroda Profesjonaliści Forbes’a 2013 – Zawody Zaufania Publicznego
– Specjalna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa dla Studia Teatralnego Blum 2014
– Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego 2020
KATARZYNA PAWŁOWSKA – aktorka
„Jestem pedagożką teatralną w TEATRZE FREDRY W GNIEŹNIE i prowadzę tam systematyczne i cykliczne warsztaty z młodzieżą, dziećmi, dorosłymi, w tym także z osobami niepełnosprawnymi . Często realizuję pokazy i spektakle na scenie teatru lub w plenerze w mojej reżyserii i do własnego scenariusza.
Moja działalność polega na tworzeniu i realizowaniu własnych koncepcji warsztatowo- artystycznych w STREFIE WOLNEJ GŁOWY U FREDRY. Oprócz tego prowadzę zajęcia w AKTORSKIM STUDIO OSOBOWOŚCI TEATRU PORYWACZE CIAŁ, które założyłam 11 lat temu w Poznaniu. Prowadzę także dodatkowo w różnych terminach kilkudniowe warsztaty w całej Polsce. W Studio Osobowości pracuję z uczestnikami w różnym wieku i na różnym poziomie umiejętności aktorskich. Zawsze na koniec sezonu pracujemy nad spektaklem, który potem staramy się prezentować w całej Polsce na festiwalach teatralnych.”
KATARZYNA TAPEK – aktorka, wokalistka
Aktorka i wokalistka scen muzycznych. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie w klasie wiolonczeli, a od 2007 roku kontynuowała naukę w klasie śpiewu solowego E. Alchimowicz-Wójcik. Związana była z Olsztyńską Grupą Metro. We współpracy ze Studio Buffo zagrała główne role w młodzieżowych wykonaniach musicali Romeo i Julia oraz Metro. Ukończyła Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim, specjalność musical, w klasie R. Minkiewicza oraz K. Bobrzeckiego. Od sierpnia 2013 roku związana jako solistka z zespołem Teatru Muzycznego w Poznaniu. Obecnie można zobaczyć ja we wszystkich tytułach repertuarowych. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz ze Studiem Teatralnym Blum. W jej dorobku znajdują się role również główne role w spektaklach: Balladyna reżyserii T. Podsiadłego, w polskiej prapremierze musicalu Love Story w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku oraz Extravaganza w reżyserii Joanny Drozdy, w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Terminy:
Olsztyn, 9 października 2022: godz. 12:00-13:00, 13:30-14:30
Jeziorany, 10 października 2022: godz. 9.15-10.00, 10.30-11.15, 11.45-12.00
Miejsca:
Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych, ul. Dąbrowszczaków 33/4a (wejście od podwórza), Olsztyn
Miejski Ośrodek Kultury, Jeziorany
Wiek uczestników: 2-5 lat
Wstęp wolny