PROGRAM FESTIWALU
Księga bałaganu
Rondo z kupletami chaotycznymi – spektakl choreograficzny z udziałem dzieci
muzyka Jarek Kordaczuk (Olsztyn)
choreografia Izabela Kościesza (Olsztyn)
instrumenty Tomasz Drozdek (Chorzów)
Wykonawcy:
Dzieci z Pracowni Tańca Współczesnego PRYZMAT
* * *
Rondo to taka forma muzyczna, w której pomiędzy w kółko i w kółko pojawiającym się do znudzenia refrenem wybrzmiewają mniej przewidywalne kuplety. W „Księdze bałaganu” podczas każdego refrenu młodzi wykonawcy reorganizują się na scenie. Tworzą pozorny porządek, by podczas następującego kupletu zacząć bałaganić, wciąż na nowo. Poszczególne kuplety mają swoje tytuły/symbole korzające się z nieprzewidywalnością, np. „Bardzo dziurawa droga” czy „W stawie pełnym żab”. Młodzi wykonawcy korzystając z połączenia teatru dźwięku i choreografii tworzą własną warstwę dźwiękową i ruchową – po swojemu, jak to one, interpretując bałagan. Ale spokojnie, refren znowu wszystko pozamiata.
Aspekt edukacyjny
Szkielet utworu stanowią komponenty muzyczne realizowane przez kompozytora. Zadaniem wykonawców jest wypełnienie utworu elementami performatywnymi przygotowanymi w ramach warsztatów.
Pierwszy składnik takich elementów performatywnych to warstwa ekspresji ruchowej. W niej znajdują się elementy taneczne, zabawowe, ruch wynikający z pobudzania lub wyzwalania dźwięku a nawet gimnastyka. Znajdujemy tu też współwystępowanie ekspresji słownej.
Drugim składnikiem performatywnym utworu jest warstwa rytmiczna i kolorystyczna realizowana przez bogaty zestaw niezwykłych instrumentów perkusyjnych i dętych. Naturalnie zdajemy sobie sprawę, że stukanie w najprzeróżniejsze perkusjonalia to jest to, co dzieci lubią robić najbardziej. Jednak naszym zadaniem (oprócz świetnej zabawy) jest nauczenie podstaw rytmu oraz realizacja zamierzonych działań rytmicznych.
A to właśnie stanowi trzeci element performatywny – wypracowanie celowości działań. Innymi słowy, przygotowanie dzieci do realizacji konkretnej formy muzycznej – utworu. Obejmuje to m.in. pomoc w zapamiętaniu formy, czytanie znaków graficznych i gestów dyrygenta.
Premiera „Księgi bałaganu” obyła się w sierpniu 2017 r. w Filharmonii Gorzowskiej
Więcej na stronie kompozytora:
http://www.jarekkordaczuk.pl/ksiega-balaganu.html,pl
Termin: 3 października 2020, g. 17:00-18:00
Miejsce: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Parkowa 1, 10-233 Olsztyn
Współorganizator: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
Wiek uczestników: 7-12 lat