Czym są Sonikalia?…
Zbiorem zdarzeń dźwiękowych dziejących się tu i tam, które łączy co najmniej jeden cel – rozbudzenie ciekawości dźwięków. Tej ciekawości poszukujemy przede wszystkim u dzieci, jednak ze względu na traktowanie wszystkich (sic!) jako pełnoprawnych odbiorców sztuki i unikanie „infantylizacji” sonikaliowe zdarzenia są w stanie rozbudzić ciekawość również u dorosłych.
Tym razem przestrzenie festiwalowe pojawiają się w różnych miejscach Olsztyna. Jedno z wydarzeń rozgrywa się rówież w Szczytnie.
Zapraszamy uszy małe i duże do świata dźwięków wychodzącego poza ulubione melodie. Ścieżek w nim co nie miara. I chyba wszystkie nieznane. Niektóre pokrętne ale za to z górki, inne proste ale ciągle schody. Ścieżki ruchliwe i ślamazarne, wysokie i karłowate, głośne i niesłyszalne, zdumiewające i takie całkiem bez wyrazu. Kto je wszystkie ogarnie? Nikt. Pewnie dlatego są takie ciekawe.
Księga emocji i bałaganu
Kto robi bałagan? Nikt. Bałagan robi się sam. Wciąż na nowo. Ale, że ciągle się na niego narzeka, to powstała z tego księga – „Księga bałaganu”. Opowiemy ją tańcem, niezwykłymi instrumentami muzycznymi i zwariowaną muzyką.
Jednak nie tylko o bałaganie będziemy opowiadali. O emocjach też. Chociaż… w nich także czasami jest niezły bałagan. Emocje dla Was wytańczymy i wyśpiewamy, może łatwiej je będzie później uporządkować?
A skoro bałagan… to i dźwięki popsute na wykładzie interaktywnym, podczas którego sprawdzimy, czy da się z takich dźwięków stworzyć muzykę?
Jedynym lekarstwem na bałagan są, jak wiadomo, porządki. A w trakcie sprzątania, ile skarbów można odkryć! Z tych skarbów da się zbudować niezwykły instrument muzyczny, jeśli doda się do niego powietrze, zagra wtedy naprawdę pięknie. O tym przekonacie się oglądając instalację pneumofoniczną. A jeśli na niej zagracie, może się okazać, że dźwięki w niej ukryte są niezwykłe.
Podczas Sonikaliów sprawdzicie też, czy bajka zawsze musi być napisana. Czy może można ją zaimprowizować? Czy bajkę musi Wam opowiadać ktoś, czy sami umiecie ją opowiedzieć? Zobaczycie też co wyśpiewa śpiewomat, gdy wrzucicie do niego własny obrazek.
Kto będzie szczególnie ciekaw, ten będzie mógł sprawdzić, co da się zrobić z instrumentami dętymi. Czy można je kąpać, czy można je suszyć, czy można z nich strzelać?
Taki bałagan mamy dla Was na tegorocznych Sonikaliach.
Felieton filmowy TVP 3 Olsztyn o festiwalu Sonikalia 2020